تکثر و رسمیت یافتن "ما" همانگونه که هستیم

امروز در گروه زنانه مان با دوستان مدرسه ای بعد از سالها فاصله ، صمیمانه و صادقانه از خودمان گفتیم و دغدغه های روزمره و کلان و از حقارتهایی که در روابط روزمره و شبه- دوستانه خود را نمایان می کنند. داشتیم می رفتیم به سوی گلایه های پنهانی و قضاوت درباره شیوه و سبک زندگی "دیگر" دوستانی" که چون ما نیستند.

گفتم بچه ها بیایید از خودمان حرف بزنیم. حرف زدن از فلانی و فلانی و قضاوت درباره نحوه زندگیشان را بگذاریم برای وقتی که حاضرند.

فلانی که این روزها به خاطر مهاجرت و مشکلات غربت شیوه زندگیش با ما متفاوت است برای من غریبه نیست، من هم آن روزهایی که در غربت با مشکلات بچه داری و مدیریت خانه دست و پنچه نرم می کردم، همین روزگار را داشتم. شاید از دور به نظر برسد که فلانی زن بی مستولیتی است که همسرش را در غربت رها می کند و به دامان خانواده پناه می آورد اما تجربه من می گوید یک زن باید خیلی مستاصل باشد که ماهها دور از همسرش به خانه پدری بازگردد. فشار اجتماعی و خانواده کم چیزهایی نیستند بچه ها.....

یکی گفت می دانی " ما سه نفر.... از میان دوستان هم مدرسه ای فوق لیسانس نگرفته ایم، و به عنوان زنان خانه دار از چشم دیگران " بی درد" هستیم یا "مرفه" و من گاهی از خودم می پرسم نکند من ایرادی دارم یا.....( از حرفهایش حس کردم که می خواهد بگوید به خود شک می کند گاهی)

و من خوب می فهمیدم چه می گوید . پیامهایی که زنان خانه دار را بی درد معرفی می کنند و جلوه زنان شاغل را مرفه و همه فن حریف کم نیستند....چقدر خوب تصویر کردند تجربه زنانه ای را که مادر بودن صرف را بی کاری و بی عاری تلقی می کند.

و چه خوب گفتند از تصور عمومی که زنان شاغل و تحصیلکرده را به عنوان موجوداتی برتر از خانه دارها معرفی می کند، فشار اجتماعی که شاید با افسردگی های زنانه و مادرانه بی ارتباط نباشد.

و دوباره و چندباره طیفی دیدم از آدمهایی که میان دوقطب "شاغل/ تحصیلکرده" و "خانه دار/ بیکار" چرخ می خورند . و دیدم چطور قضاوتهای یکی علیه دیگری به تضاد منافع و فاصله دامن می زند. باز تحقیر یکی به نفع "دیگری".

و به یاد تکثر افتادم و تحمل "دیگری"، به یاد "پذیرش مخالف" و احترام به غیر.

کاش همدیگر را به رسمیت بشناسیم و به دنبال هل دادن دیگران در قالبهای ذهنی خود نباشیم!

 

/ 5 نظر / 21 بازدید
مركز ارائه دهنده كد موزيك

ه مركز ارائه دهنده كد موزيك با قرار دادن كد زير در وبلاگ خود ليست كليه كدهاي موزيكي كه در وب سايت مركز ارائه دهنده كد موزيك به ثبت رسيده است در وبلاگ شما نمايان مي شود بازديد كننده شما مي تواند اهنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمايد و

مركز ارائه دهنده كد موزيك

اطلاعيه مركز ارائه دهنده كد موزيك با قرار دادن كد زير در وبلاگ خود ليست كليه كدهاي موزيكي كه در وب سايت مركز ارائه دهنده كد موزيك به ثبت رسيده است در وبلاگ شما نمايان مي شود بازديد كننده شما مي تواند اهنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمايد و در حين بازديد از وبلاگ شما به اهنگ مورد علاقه خودش گوش كند <script type="text/javascript" src="http://www.codmusic.ir/tools/player/list.js"></script> براي كسب اطلاعات بيشتر به ادرس اينترنتي زير مراجعه نماييد http://www.codmusic.ir/blog/?p=185

نويد

سلام اين نظر به صورت اتوماتيک براي وبلاگ هاي بروز شده پرشين بلاگ ارسال شده است . اگر شما هم ميخواهيد نظر خود را به صورت کاملا اتوماتيک و با سرعت بسيار بالا در وبلاگ هاي بروز شده پرشين بلاگ به ثبت برسانيد يک سر به سايت ما بزنيد

دانش اموز

سلام بانو خیلی وقت بود که ندیده بودم اینطوری بنویسند خوشحال شدم از نوشتنتون[گل]

درسا

زیبا مینویسید. خوشحال میشم به من هم سر بزنید