زنان عاشورایی

بی تردید یکی از گروه های نقش آفرین در نهضت عاشورا، زنان بودند. اسلام با قیام حسین (ع) زنده است؛ اما سهم بزرگی از این زنده ماندن مربوط به زنان است که تاریخ، مانندشان را کمتر به خود دیده. زنان در کربلا نشان دادند که تکلیف شرعی و اجتماعی، خاص مردان نیست، بلکه آنها هم به واسطه وظیفه شرعی خود باید به جریان های اجتماعی توجه کنند و آنجا که مسئله حمایت از دین و اقامه حق، تنها با قیام آنان میسر می شود، به میدان بیایند.
گاهی تاریخ را هم که بخوانی، انگار افسانه خوانده ای؛ وقتی قصه «طوعه» را می خوانی که یکه و تنها پشت مسلم بن عقیل ایستاد و همراهی اش کرد. در موقعیتی که هیچ مردی در کوفه پیدا نشد.
وقتی می بینی، «دلهم» همسر«زهیربن قین» فقط و فقط با کلامش می تواند گره های کور شک و تردید را از دست و پای همسرش باز کند...
آنجا که می خوانی، مادران سر پسر شهیدشان را که یزیدیان برایشان به ارمغان فرستاده اند، به سمت دشمن پرتاب می کنند و فریاد می زنند «ما چیزی را که در راه خدا داده ایم هرگز باز پس نمی ستانیم...» وقتی که می بینی زنی بعد از شهادت همسرش ندای هل من ناصر را می شنود و با عمود خیمه به میدان می رود و با دشمن می جنگد و شهید می شود..
آن هنگام که مادر یا همسری تنها مرد زندگی اش را روانه میدان می کند و به کمتر از شهادت در راه امام (ع) راضی نمی شود..
آنجا که شنیده ای، زینب (س)، خواهر است و عمه و مادر. داغ دیده است و درد روی دلش سنگینی می کند و سینه اش می سوزد، اما بعد از امام (ع) پرچم قیام عاشورا همچنان زنده است و روی دست ها و شانه های اوست که خودنمایی می کند...
به برگ های این چنینی تاریخ که می رسی، گمان می کنی قصه یا افسانه ای خوانده ای، اما اینها داستان و افسانه و قصه نیست واقعیتی است که به تاریخ آبرو داده تا «زن» مسلمان بتواند سرش را بالا بگیرد و ادعا کند، می تواند تاریخ بسازد.

معجزه نیست ظرفیت وجودی «زن» است. زن های میدان عاشورا، هیچکدامشان با اصرار و اجبار کسی همراه کاروان امام نبودند. همه داوطلبانه امام و اهل بیتش را همراهی کردند و اگر نبودند و اگر جایشان خالی بود در کارزار جنگ با یزیدیان، چه کسی بود که کلامش معجزه باشد؟ که دلش قرص باشد و دل مردمش را قرص کند؟ چه کسی می توانست از «مرد» شیرمیدان جنگ بسازد آن روز، آن روز واقعه؟

برای خواندن مطلب کامل به پرتال زنان ایران به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://persianfemale.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=2061:زنان-عاشورایی-چقدر-می-دانیم&Itemid=195

/ 0 نظر / 18 بازدید